A mai menu: egy tortenesz es - vegre, amiert kijottem - egy irodalomtortenesz.
A tortenesz: Robert (Bob) Evans, a tortenelem Regius professzora, Kozep- es Kelet-Europa, elsosorban a Habsburg birodalom kutatoja.
Tobb szlav nyelven, de magyarul is olvas - ez utobbihoz felesege, Katie Evans (is) segitette hozza. Bob-ot meg oxfordi egyetemistakent ismertem meg - es o azota nem is sokat valtozott. A tortenelem tanszeken, elegans szobajaban fogadott, es nagyon termekeny eszmecseret folytattunk, egy most inditando projektrol, melyben a kozep-europai anglomania tortnetenek es politikai vonatkozaianak a kerdesevel foglalkozunk majd.
Es a nap masik talalkozoja: David Norbrook professzorral, Merton College-beli vendeglatommal - sajat kollegiumomat, az Oriel College vendegszobajat el kellett hagynom harom nap utan. Hiaba, szabaly az szabaly - Angliaban vagyunk.
Norbrook professzor az angol tanszek koramodern kori temakkal foglalkozo professzora. Es en most azert jottem Oxforba, hogy vele es kollegaival konzultaljak, a Philip Sidney-vel kapcsolatos, most indulo kutatasommal kapcsolatban. Nem leven irodalomtortenesz, megprobaltam felvazolni neki az esztetikatortneti kontextust (az izles fogalomtortenete, Castiglione-tol mondjuk Shaftesbury-iig).Mit mondjak, nem volt nagyon vevo a dologra. Egyfelol azert nem, mert az udvari ember hobbijakent uzott kolteszeteszmeny mellett szerinte Sidney Defence of Poetryja (Sidney halal utan, 1595/ben jelent meg) eroteljes protestans vitairatkent is olvashato.
Tovabba azt hangsulyozta, hogy Sidney jol eltitkolta, kinek is szanja muvet, s mi a mu fo uzenete. Raadasul ugy veli, Sir Philipnek nem sikerult a kulonbozo, masoktol atvett kulturalis paneleket szervesen osszeepitenie .
Az ebed kozben azert elkezdett mozogni benne a felvetes, es most mar arra kerdezett ra, hogy hogyan kotnem ossze Sidney-t a bo szaz evvel kesobb alkoto Shaftesburyvel, s hogy masfelol milyen volt Sidney magyarorszagi recepcioja. Bar a kerdeseire nem tudtam kimerito valaszt adni, ugy latszik, a kerdesfelvetest vegul is megsem talalta teljesen remenytelennek. Persze megbeszeltuk, az esztetikat a britek analitikus filozofiakent uzik, igy az esztetikatorteneti nezopont tokeletesen idegen toluk. Magukra vessenek. Pedig engem epp a gentleman annyira angol jelensegenek a szuletese erdekel! De hat tipikus, nem? Egy magyar, aki angolabb akar lenni az angoloknal.
HHF
2011.06.10. 15:56
Oxfordi level 3
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://kultura-es-kritika.blog.hu/api/trackback/id/tr333352606
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.