Tisztelt Rektori Konferencia!
A Magyar Filozófiai Társaság (MFT) Elnöksége mély aggodalmát szeretné kifejezésre juttatni a készülő új Felsőoktatási Törvény koncepciója kapcsán, mert a Magyarországon művelt tudományok jövőjét, s általában a bölcsész, különösen pedig a filozófus szakma jövőjét veszélyeztetve látja.
Nem szerénytelenség vagy elfogultság, ha megállapítjuk, hogy a magyar filozófus és bölcsész szakma a rendszerváltozás utáni két évtizedben kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Szinte néhány év alatt ledolgozta a hatvan-nyolcvan éves nemzetközi lemaradását, és óriási szerepet vállalt a hazai kritikai nyilvánosság kiépítésében, a folyóiratszerkesztőségek és könyvkiadók munkájában. Élénk nemzetközi kapcsolatok jöttek létre, és néhány év alatt a bölcsészet a hallgatók körében is rendkívül népszerűvé vált. A közhiedelemmel ellentétben a bölcsészdiplomák egyáltalán nem értéktelenek, hanem olyan rugalmas diplomák, amelyekkel sok munkakörben el lehet helyezkedni. A pályakezdő munkanélküliség itt sem nagyobb, mint máshol; az elmúlt évtizedekben a végzett bölcsészhallgatók nagy része megtalálta a helyét a megélénkülő magyar kultúrában. Mindennek fényében méltatlannak tartjuk a készülő Felsőoktatási Törvény szemléletmódját, amely lenézi és leértékeli a filozófus és a bölcsész szakmát, és vele együtt a több évezredes európai kultúra magyar művelőit.
Tisztelettel kérjük a Rektori Konferencia minden tagját (tudományterületétől függetlenül), hogy ne feledkezzen meg a bölcsészet és az európai értelemben vett műveltság általános jelentőségéről. Tisztelettel kérjük, hogy a Rektori Konferencia ne fogadja el különböző szakterületeknek állami férőhelyekkel való támogatását, míg más szakterületeket a magas tandíjak teljesen ellehetetlenítenek. Ez a fajta beavatkozás – az autonómia megvonásán keresztül – már középtávon is nagy csapást mérne a most privilégizált területekre is, és ez a Rektori Konferenciát, melynek tagjai elemi módon a tudományok egészét képviselik, semmiképp sem hagyhatja közömbösen.
Emellett a Magyar Filozófiai Társaság Elnöksége két speciálisabb, a középiskolás filozófiaoktatás körébe tartozó kérdésben is tisztelettel folyamodik a Rektori Konferencia támogató segítségéért.
(1) A nem egyértelműen helyes szakmai differenciálódás nyomán különvált az etikatanári és a filozófiatanári képzés. Mivel azonban az etika ma alapvetően éppen úgy filozófiai diszciplína, mint korábban mindig, ezért elfogadhatatlannak tartjuk, ha e differenciálódásra hivatkozva filozófiatanárok nem taníthatnak etikát, nem vizsgáztathatnak etikából.
(2) Tisztelettel kérjük, hogy a Filozófia OKTV nyertesei ugyanolyan támogatásban részesüljenek felsőfokú tanulmányaik megkezdésekor, illetve a felvételi eljárás során, mint más tanulmányi versenyek nyertesei. Amíg nem ez a helyzet, addig a filozófiából versenyzők teljesen indokolatlanul igen komoly hátrányban vannak a többiekkel szemben.
Támogatásukat, segítségüket előre is megköszönve, tisztelettel:
Budapest, 2011. október 11.
Dr. Prof. Weiss János Dr. Laczkó Sándor
MFT elnök MFT főtitkár