A huszadik századi lengyel költészet egyik legnagyobb alakja. Nobel-díjas költő, esszéista, politikai gondolkodó volt. Litvániában született, katolikusként, még az első világháború előtt, 1911 június 30-án. De nem tekintette magát sem lengyelnek, sem litvánnak, magáról így nyilatkozott: "Olyan litván vagyok, akinek nem adatott meg, hogy litván legyen." Jogot tanult Lengyeloszágban, majd a harmincas években feltűnt költőként is. Nagy hatással voltak rá párizsi utazásai. A lengyel rádióban dolgozott. Művészetszemléletét befolyásolta, hogy a háború alatt hallgatta az esztéta Tatarkiewicz titkos előadásait. Lefordította az ószövetségi zsoltárokat lengyelre.
A háború után eleinte a kommunista rendszer híve, washingtoni, majd párizsi kulturális attasé. 1951-ben szakít a rendszerrel, ettől kezdve egyre radikálisabb kritikusa lesz. 1953-ban elnyeri az Európai Irodalmi Díjat.A Rabul ejtett értelem című munkájában (1955) emlékezetes módon írja le, hogyan tudja a sztálinizmus befolyásolni az emberi tudatot, és szolgálatába állítani az értelmiséget.
1960-tól Kaliforniában, a Berkeley Egyetemen tanít lengyel irodalmat. Lengyel költészeti antológiája is híressé válik. 1980-ban kapta meg a Nobel-díjat, az indoklás szerint azért, mert "életműve kompromisszum nélküli világossággal fejezi ki az éles konfliktusokkal teli világba kivetett ember sorsát".
A rendszerváltás után eleinte kétlaki életet él, majd végleg hazaköltözik, Krakkóba. Idős korára megfellebezhetetlen tekintéllyé vált. Költészetére mindig is jellemző volt a filozofikus hajlam, a pesszimista, tragikus világlátás, és a katolikus hagyományhoz való kötődése ellenére a modern költészetszemlélettel folytatott dialógus.
Legutóbb magyarul megjelent műve a Metafizikai pauza, melyet Pálfalvi Lajos szerkesztett, s melyben életének alapkérdéseieről és költészetéről vall esszéformában.
HHF
2011.06.28. 16:32
Száz éves lenne Czeslaw Milosz
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://kultura-es-kritika.blog.hu/api/trackback/id/tr323352611
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.